Shkodranja Marie Shllaku (1922-1946) martire e shqipërisë etnike

Kanë kaluar shumë vite, kur autori, ka hapur skedat e para, për të hartuar lënden e librit. Vit pas viti, pas ecejakjeve me avion në rrugëtimin New York–Tiranë, New York–Prishtinë, ka hulumtuar dhe sistemuar tërë materialin studimor, si një bletë punëtore, me durim dhe përkujdesje të veçantë. Ai, përpunoi brumin …

Më shumë

Kulti i gjarpërit te Ilirët

Për ilirët kulti i gjarpërit është qendror. Kadmi dhe Hermonia lindën një djalë të quajtur ilir, menjëherë sa lindi foshnjën mbështolli një gjarpër ktonik, duke i dhënë fuqitë e veta magjike. Në Iliri janë varrosur Kadmi dhe Hermonia. Gjithashtu i quajnë durrahinoi (d.m.th. Kadmin e Harmonian). Kështu thotë dhe Balakri …

Më shumë

Kalorësi hyjnor i Dardanisë

Gjatë punimeve bujqësore brenda mureve rrethuese të qytetit të antik të Ulpianës (gjendet 8 km larg Prishtinës), në jugperëndim të tij u zbulua një stelë mermeri më epitaf, e cila ka vlerë jashtëzakonisht të madhe për njohje të kulteve, të antroponimisë dhe artit të Ulpianës në veçanti dhe të Dardanisë …

Më shumë

Frashëri, Garibaldit: Gjeneral, ju mund të keni të drejtë, por ne jemi epirotë, dhe për momentin armiku ynë i menjëhershëm është Greqia…

“La France” ka botuar, të hënën e 5 majit 1879, në faqen n°2, shkrimin e Korrespondencës politike të Vjenës në lidhje me çështjen greke si dhe takimin asokohe të Abdyl Frashërit me Guiseppe Garibaldin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun …

Më shumë

Nga Pellazgët tek Shqiptarët, 10 mijë vjet histori.

U përpoqën shumë për ta zhbërë kombin tonë, për ta zhdukur atë nga faqja e dheut, për ta asimiluar, për ta fshirë nga kujtesa e kombeve, për ta vdekur atë, por nuk ja dolën dot. Ai mbijetojë dhe jeton sot në gojën, në zemrat, në ndjenjat, në gjakun dhe shpirtin …

Më shumë

Cyprien Robert dhe shqiptarët: Populli i të Bardhëve

Ishin vitet ’40 të shekullit XIX. Rreth njëzet vjet kishin kaluar nga prerja e kokës së Ali Pashës. Shqipëria dukej sikur kishte rënë në një heshtje të plotë, edhe pse në Shkodër historia e Bushatlinjve kishte lënë gjurmë kryeneçe kundër Perandorisë. Ndërkohë, në veriun shqiptar u shfaq një historian dhe …

Më shumë

Nga Nol Sedefi: Ja kush është Kastriot Berissa, kryetar i Lëvizjes Kombëtare “KASTRIOTËT E SHQIPËRISË” dhe Komandant Suprem i Gardës Kombëtare “KASTRIOTËT E SHQIPËRISË”

Më 19.02.1984 lindi Tahir Veliu kurse më 19.11.2017 vdiq Tahiri vetëm 6 ditë pas largimit nga Atdheu, e rilindi KASTRIOT BERISSA. Gjatë 6 vdekjeve klinike i shfaqet HYJNORI Arbëror 🔯 Gjergj KASTRIOTI dhe e ruan sikurse t’birin për 9 ditë. Edhe pse pëson 9 sulme të ndryshme; gjakderdhje në kokë, …

Më shumë