Home / Uncategorized

Uncategorized

Ivica Daçiç “non grata” në Prishtinë

Kryediplomati serb, Ivica Daçiç, do të shpallet persona non-grata në Prishtinë pas përligjjes së mizorive të ushtrisë serbe në Kosovë në fundvitet 90. Shkas u bë një intervistë e fundit e tij, ku ai tentoi të justifikojë masakrën e 30 të miturve dhe të moshuarve në fshatin Reçak 20 vite …

Më shumë

Gjergj Kastrioti do të vjen më në fund edhe në Prizren

Më 28 Nëntor të këtij viti, në datën që përkon me disa ngjarje madhore të historisë kombëtare, kryeqyteti historik i Kosovës, Prizreni pritet ta ketë edhe Monumentin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Marrëveshja për realizmin e projektit është nënshkruar nga Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Administratës dhe Shoqata e intelektualëve shqiptarë …

Më shumë

Çaste artistike me vargjet e poetes Valentina Mrijaj

Atëherë kur i keqi tundë hajmalitëSeksi e paraja janë “Zot”Në vend se para tempujve në dy gjunjëtLutjet thuhen para të fortitAtëherë kur dija s’ka vlerëPo nuk pate Bajraktarin dajëNë tryezën e dreqitKu ngjyhet kafshata me turpE me verë të shtrenjtë përpihen fatePadrejtësisht e me ndërgjegjeDhunohet dituria Të jesh njeri… Valentina …

Më shumë

DR.SC.ILMI VELIU: STEMAT E ARBËRORE – SHQIPTARE

Shkup, 29. 01. 2015 – (STEMA E SHTETIT TË ARBËRIT) – Principata e Arbërit ose Arbëria (1190-1255) ishte shteti i parë shqiptar gjatë mesjetës. Shpallja e shtetit feudal të Arbërisë, në veri të Shqipërisë, me Krujën si kryeqytet u zhvillua më 1190. Si themeluesi të këtij shteti është e njohur …

Më shumë