Home / Aktuale

Aktuale

Walker: Masakrën e Reçakut nuk mund ta mohojë askush

Ish-ambasadori i OSBE-së, William Walker, i cili që po qëndron në Kosovë në 21 vjetorin e masakrës së Reçakut ka thënë se gjenocidi që ka ndodhur në këtë fshat “nuk mund të mohohet nga askush”. Ai duke folur për mohimin e kësaj masakre nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha …

Më shumë

Hidhet në erë memoriali i grekut Thimio Loli në Finiq

Hidhet ne erë memoriali i Thimio Lolit në Finiq. Ngjarja ka ndodhur gjatë mbrëmjes së djeshme. Pasi kanë thyer pllakën e mermerit, persona ende të paidentifikuar kanë goditur edhe murin e memorialit duke e hedhur atë në erë. Ata janë larguar menjëherë sapo banorët janë zgjuar nga zhurma e shpërthimit. …

Më shumë

Marrëveshja Kosovë-Shqipëri çmend Ivica Daçiqin

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq, ka folur sot në Sarajevë për marrëveshjen mbi bashkimin dhe koordinimin e politikave të jashtme të Prishtinës dhe Tiranës, e cila përfshin ambasadat e përbashkëta. “Paramendoni nëse Serbia tani do të nënshkruajë një marrëveshje të tillë me Republikën Serbe,” tha ai në një …

Më shumë

Crnadak: Kosova e Shqipëria, me mosardhjen në Sarajevë, kanë nisur zbatimin e politikës së përbashkët të jashtme

Pas anulimit të pjesëmarrjes së Kosovës në samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP) organizuar nga Bosnje-Hercegovina, njëjtë ka vepruar edhe Shqipëria. Ministri i Punëve të Jashtme i Bosnjës, Igor Crnadak, për “Klix.ba” ka thënë se kjo paraqet zbatimin e paralajmëruar të politikës së përbashkët të jashtme mes …

Më shumë