Home / Aktuale (page 20)

Aktuale

575 vite nga Beteja e Torviollit (29.06.1444)

“575 vite nga Beteja e Torviollit (29.06.1444). Rrjedhojat e saj: Paqja e Segedit, njohja e pavarësisë së Arbërisë nga sulltan Murati II Kodja dhe rikthimi i gjëndjes së mëparshme pas disfatës katastrofike të ushtrisë kryqtare në betejën e Varnës(10.11.1444). Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, “Shpresa e fundit e Europës dhe Krishtërimit”!… *Fitorja në …

Më shumë

Danas: Serbia e kërcënon Kosovën më pushkë të zbrazët

Rreth takimit të djeshëm të kryetarit të Serbisë Aleksandar Vucic në Kralevë me serbët e regjionit, në të cilin duhej të bisedohej për kundërmasat e Serbisë ndaj taksës së Kosovës në mallin serb, e përditshmja beogradase “Danas” shkruan se Serbia, në të vërtetë, e kërcënon Kosovën “me pushkë të zbrazët”, …

Më shumë

Ofendoi shqiptarët, paditet Vulin

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Ragmi Mustafa, ka paditur ndaj Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Serbisë, Aleksandër Vulin, për qasjes diskriminuese dhe përdorimin e gjuhës së urrejtjes ndaj shqiptarëve. Ai në një postm në Facebook, ka publikuar padin dhe ka thënë së “Përdorimi i termit pezhorativ dhe ofendues …

Më shumë

Shqiptari sfidon grekët në mes të Nju Jorkut: A janë këta…?

Në kuadër të 75-vjetorit të Masakrës Çame, një grup shqiptarësh me paknarta në duar, drejtuar nga Presidenti i Rrënjëve Shqiptare Marko Kepi dhe Sait Bollati, i mbijetuar i masakrave greke ndaj popullsisë çame, u përballën me një grup shtetasish grekë që dolën nga konsullata dhe që në duar mbanin një …

Më shumë

Radikalët serbë protestojnë në Beograd: “Serbia do të çlirohet vetëm pasi ta kthejë ushtrinë në Kosovë dhe në kufi me Shqipërinë”

Në protestën e organizuar nga shoqatat “Nema predaje Kosova i Metohije” (“Nuk ka dorëzim të Kosovës”) dhe “Živimo za Srbiju” (“Jetojmë për Serbinë”), që u mbajt në Beograd, është kërkuar që Kosova të shpallet territor i pushtuar, përcjell agjencia serbe e lajmeve Tanjug. Pjesëtarë të këtyre shoqatave pastaj kanë shkuar …

Më shumë