Home / Aktuale (page 4)

Aktuale

Televizioni shtetëror serb e njeh Kosovën të pavarur

Televizioni shtetëror serb, RTS, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë, ka shfaqur një hartë të Evropës, ku në të Kosova shfaqet si shtet i pavarur. Gjatë transmetimit, gazetarja ishte duke folur për një spital, i cili është bashkëpunim serbo-italian. Ndaj këtij transmetimi të drejtpërdrejtë, kanë reaguar edhe mediat serbe, të cilat …

Më shumë

Shasha: Vala masive e ikjes mund të përseritet

Prejse Kosova është shpallur shtet dhe deri më tani vendin e ka lëshuar 20% e popullsisë së saj. Në pesë vjetët e fundit 135 mijë qytetarë kanë ikur nga vendi në mënyrë joligjore dhe prej tyre janë kthyer vetëm 40 mijë. Arsyet kryesore vlerësohet të jenë mungesa e perspektivës, varfëria …

Më shumë

‘Rama kërcënon median e lirë me paketën anti-shpifje’

Ligji i ri për median, pjesë e ‘paketës anti-shpifje’ nismë e njoftuar nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj më 3 korrik, është një tjetër përpjekje e qeverisë Rama për të kapur dhe kontrolluar median online. Vetëm disa ditë pas vendosjes së një partie nëpërmjet zgjedhjeve të diskutueshme dhe të parregullta, Këshilli i …

Më shumë

Kryemadhi: 30 Qershori është fundi politik i Edi Ramës

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi gjatë takimit me strukturat e Njësisë 5 Këto ditë janë shumë të rëndësishme për të gjithë ne, jo për Monikën si ish deputete apo si kryetare e LSI, as për Petritin, as për Flobin e as për Floidën por këto janë ditë shumë …

Më shumë

“Skënderbeu” te shqiptarët e Ukrainës

Busti i heroit kombëtar të kombit shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Karakurt të Ukrainës, një fshat të banuar nga shqiptarët prej më se 200 vitesh. Iniciativa e ndërmarrë nga një grup shqiptarësh me mbështetjen e Postës Shqiptare ka realizuar këtë kërkesë të kahershme të mbi 2500 shqiptarëve që …

Më shumë