Aktuale

REAGIM NDAJ TERRORIT SHTETËROR GREK & ZAGARËVE TË TYRE NË KRYE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

Drenicë, Shqipëri15 Qershor 2020 Bustet e paligjshme në territorin e Republikës së Shqipërisë duhet të largohen ligjshëm nga institucionet shtetërore; por duke pasur parasysh që Edi Kristaq Lulzim Bashos Iliros Metovič nuk e respektojnë kushtetueshmërinë; në mbrojtje të sovranitetit territorial, dinjitetin shtetëror e kombëtar atëherë populli ka vetëm një zgjidhje; …

Më shumë

Thaçi i ashpër me Lajçakun , nuk do të takohet me të

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, të martën do ta vizitojë Kosovën por nuk do të takohet me presidentin e vendit Hashim Thaçi. Këtë e ka konfrimuar vet presidenti Hashim Thaçi në një konfernecë për media pas takimit me kryeministrin Avdullah Hoti. “Unë nuk jam i …

Më shumë

Mediat e huaja tregojnë synimet e Putinit për të marrë Aeroportin e Prishtinës: Britanikët thanë se kjo do niste ‘Luftën e Tretë Botërore’

Në një nga artikujt e Associated Press të ditëve të fundit ishte edhe historia se si Presidenti rus, Vladimir Putin, sugjeroi se ishte figura kryesore në ‘zotërimin’ e aeroportit të Kosovës nga trupat ruse në fund të luftës gjatë vitit 1999, transmeton Gazeta Metro. Presidenti rus Vladimir Putin po sugjeron …

Më shumë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Kopenhagë, reagon MPJD-ja

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës ka dënuar ashpër sulmin vandal ndaj Konsullatës së Republikës së Kosovës në Kopenhagë, Danimarkë. Objekti ku ndodhet Konsullata e Republikës së Kosovës në kryeqytetin danez është sulmuar të hënën, me ç’rast është hedhur, dhe më pas edhe është vjedhur …

Më shumë

Shuhet Moikom Zeqo, kush ishte talenti i befasive të mëdha?

Moikom Zeqo, shkrimtar, studiues, ish-deputet në Parlamentin shqiptar në vitet ’90, autor i skenareve për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor, i studimeve arkeologjike dhe të historisë së artit, është ndarë sot nga jeta. Studiuesi dhe shkrimtari i mirënjohur, Moikom Zeqo nuk i mbijetoi dot sëmundjes së …

Më shumë