Home / Aktuale (page 45)

Aktuale

Fjala e Rugovës para varrit të Fehmi Aganit

Dje u mbushen dy dekada nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit nga forcat kriminele serbe. Figura e Aganit la gjurmë të pashlyeshme në historinë e pavarësisë së Kosovës, fushën e arsimit dhe mendimit shkencor. Njëri nga shtatë vëllezërit Geci, …

Më shumë

Ramush Haradinaj, befason Arbreshët me këndim

Ramush Haradinaj s’e ka problem fare të këndojë. Kryeministri i Kosovës që njihet për thjeshtëtinë e tij, kësaj radhe ka dëfryer Arbëreshët e Italisë që po qëndrojnë për vizitë në Kosovë. Pa pikë emocioni, Haradinaj këndon me një version tjetër para qindra të pranishmëve. Për këtë, mori edhe duartrokitje.

Më shumë

Jo toponimeve në gjuhën greke, para atyre në gjuhën Shqipe në jugun e Shqipërisë administrative

Në një deklaratë politike nga kryetari i Iniciativës Qytetare “Kastriotët e Dardanisë” iu bënë thirrje të gjitha partive e organizatave, sidomos atyre që thirren në emër të Çamërisë, që ta pengojnë me çdo kusht e mjet helenizimin e jugut të Shqipërisë së sotshme. Sipas “Kastriotëve të Dardanisë”, atdhetarët e kanë …

Më shumë