Home / Mërgatë

Mërgatë

Arbanasi, fshati historik shqiptar në Bullgari

Thuhet se fshati i fisëm Arbanasi ndodhet pikërisht në qendër të një grupi vendbanimesh, që përbëhet nga Veliko Tarnovo, Gorna Oriahovica dhe Liaskovec, në largësi rreth 4 km nga secili syresh. Ai gjendet në një pllajë (gjë që të kujton një tjetër ngulim të njohur të mërgatës mesjetare shqiptare) dhe …

Më shumë

500 vite mrekulli shqiptare në Itali

Arbëreshët festojnë duke ruajtur me fanatizën traditën shqiptare. Arbëreshet jetojnë kryesisht në Siçili, ku edhe bashkëjetojnë me disa grupe etnike. Arbëreshët, krahas riteve fetare, ruajnë edhe lidhje e forta të prejardhjes së tyre. Prej më shumë se 500 vitesh në Itali, ata kanë ruajtur veshjet popullore si dhe kulturën. Në …

Më shumë

Me këngë e valle, promovohet kultura shqiptare në Norvegji

Në qytetin Kristiansand të Norvegjisë është mbajtur parada e aktiviteteve shumëkulturore, përcjell albinfo.ch. E në këtë aktivitet nuk kishte si të mungonte komuniteti shqiptar. Me këngë, valle e veshje tradicionale shqiptare, ata kanë marshuar në këtë paradë, duke e promovuar kulturën shqiptare. Madje, disa prej tyre mbanin në duar një …

Më shumë

Itali: Përurohet busti i Skënderbeut dhe abetarja arbëreshe

Në komunën Chieuti të Italisë sot është inaguruar busti i heroit Gjergj Kastrioti – Skenderbeu. E komuniteti arbëresh e priti “Skenderbeun” me veshje kombëtare e flamuj shqiptarë e italianë, shkruan albinfo.ch. E po ashtu, në këtë ditë u përurua edhe botimi i Abetares në gjuhën arbëreshe nga studiuesi Mario Massaro …

Më shumë