Home / Histori

Histori

Ministri i Arsimit i Shqipërisë që dërgoi 200 mësues në Kosovë

Historia e letërsisë shqiptare ndahet në disa periudha që përfaqësohen nga autorë të ndryshëm. Kështu fillojmë me Buzukun, Bogdanin e Bardhin dhe arrijmë te rilindasit. Në periudhën e rilindasve, u dalluan ato që i dhanë shije moderne letërsisë shqipe, e më kryesori mes tyre, ishte Ernest Koliqi. Për të, Martin …

Më shumë

Teodor Kolokotroni, shqiptari që i dha lirinë Greqisë…

Teodor Kolokotroni, ndryshe njihet dhe si “Plaku i Moresë”, u lind më 3 prill 1770 poshtë një peme në Mesininë e vjetër. Gjithë jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi i tillë ishte dhe origjina e tij. Kolokotroni ishte bërë vëlla me të krishterin, Marko Boçarin, dhe me një mysliman, …

Më shumë

Historia e dhimbshme e Marigosë që qëndisi flamurin e Pavarësisë

Marigo Pozio vdiq e vetmuar në Tiranë, pasi kishte humbur fëmijët dhe bashkëshortin nga turbekulozi. Risjellim në këtë ditë një shkrim të antropologut Jakov Milaj (1911-1997) të botuar në revistën “Përjekja Shqiptare” e Branko Merxhanit. Shkrimi është publikuar në numrin 13 të janarit 1938 të kësaj reviste, vetëm pak kohë …

Më shumë

Arvanitika, gjuhë mbizotëruese në Athinë deri në shekullin XX!

“Jam arvanit dhe flas arvanitika”, kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari nga çdo banor i Salaminës, si dëshmi për historianin grek, Tasos Karantis. Janë dy studime të botuara në revistën greke, “Rrezet e grekëve” për historinë e arvanitasve në Greqi. Në këto studime evidentohet se në shumicën e krahinave …

Më shumë

E vërteta mbi Epirin dhe Çamërinë

“E nderojmë me adhurim popullin fisnik grek për kulturën e lashtë të ndritshme që i hapi njerëzimit dhe të lulëzimit në të të demokracisë së herët antike. Ashtu siç grekëve, – thekson Samiu, – u takon të na nderojnë për origjinën tonë hyjnore pelazgjike, me virtytet e larta si popull …

Më shumë

NË VITIN 1443 – MALI I ZI ME GJITHË DALMACI QUHESHIN ARBËRI

Burimet mesjetare, madje edhe njerëz të oborrit mbretëror nemanjid, si, G. Camblaku dhe K. Filozofi, gjithashtu Malin e Zi të sotëm e shohin si pjesë të Arbërisë (Stare srbske biografije, ed. L. Mirković, Beograd 1936, pp. 28, 78-79, 110. K. Filozof, nitije despota Stefana Lazarevića, Beograd 1989, pp. 96, 97, …

Më shumë

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

Nga Aurenc Bebja Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin “Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire”. Teksti prej 131 faqesh është botuar në vitin 1779 nga shtëpia botuese J.J.Kesler, Frankfurt. Gjergj Kastrioti, i sëmurë, nuk mund t’i shmangej vdekjes dhe për këtë arsye fton …

Më shumë

Vojsava Tribalda Kastrioti, gjak i pastër arbëror

Nga Brunilda Ternova sjellim një sërë të dhënash, që sipas saj dëshmojnë qartë që Vojsava Triballi ishte shqiptare. Shkrimin e saj do ta lexoni të plotë më poshtë. I pari që flet për Vojsava Kastriotin është Marin Barleti (1508) i cili shkruan se ajo ishte bashkëshortja e Gjon Kastriotit dhe bija …

Më shumë