Home / Histori (page 2)

Histori

Mit’hat Frashëri: “Partia ime është Shqipëria”

Njerëzit e mëdhenj shpesh e bëjnë veten të paharrueshëm edhe vetëm me një fjalë, një porosi, një thirrje, duke mbetur kështu të përjetshëm në kujtesën kombëtare. Mithat Frashërin e kujtojmë kështu me sentencën e famshme “Partia ime është Shqipëria”. Një devizë që të merr sytë me dritën e idealit dhe …

Më shumë

Foto lajm/ Kur Konica shkruante për Rilindjen dhe Bablokun

Në rrjet qarkullojnë foto me thënie të Faik Konicës që janë aktuale edhe për situatën që po kalon Shqipëria ditët e sotme. Përmes një fraze të shkurtër të Konicës, se “guvernë s’kemi, parlament s’kemi, gjyqe s’kemi, arka është e zbrazur”, përcjell një mesazh të fortë për aktualitetin politik. “Faik Konica, Gazeta …

Më shumë

Beteja e Fushë-Kosovës, humbje që “serbët” e kremtojnë sikur të kishte qenë fitore, duke lënë në hije praninë dhe kontributin e princave dhe luftëtarëve arbër

Nga: Jahja Drancolli Beteja e Fushë-Kosovës, humbje që “serbët” e kremtojnë sikur të kishte qenë fitore, duke lënë në hije praninë dhe kontributin e princave dhe luftëtarëve arbër. Sidoqoftë, kjo është një ngjarje historike, e cila mbështetet vetëm në burime tregimtare dhe me këtë rast ftoj edhe disa prej kolegëve të …

Më shumë

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu dhe Beteja e dytë e Meçadit (qershor-1465)

*Pas fitores me shumë humbje që korri në betejën e parë të Vajkalit(prill 1465), Gjergj Kastrioti-Skënderbeu marshoi brenda territorit osman, duke djegur dhe shkatërruar gjithçka që i dilte përpara syve. Gjatë zhvillimit të këtyre inkursioneve të fuqishme në tokat armike, ai udhëhiqej nga dëshira për t’u hakmarrë për humbjen e …

Më shumë

Letra e Mit’hat Frashërit: Shqipëria duhet të huazojë metodat e Aleancës Izraelite Universale për përhapjen e gjuhës shqipe

Nga Aurenc Bebja* “Journal de Salonique” ka botuar, të dielën e 12 shtatorit 1909, në ballinë, letrën e Mit’hat Frashërit, Nënkryetarit të Kongresit gjuhësor shqiptar të Elbasanit, dërguar asokohe Sam Lévy-t, drejtorit të po kësaj gazete, në lidhje me huazimin e metodave të Aleancës Izraelite Universale për përhapjen e gjuhës shqipe. Aurenc Bebja, …

Më shumë

Edhe një citat nga Ibrahim Rugova: Bashkimi me Shqipërinë, këtë më duhet ta pranoj, është caku ynë i natyrshëm

A kërkonte Ibrahim Rugova bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën? A angazhohej ai për referendum për bashkim me Shqipërinë? Dhe shumë pyetje e përgjigje të tjera mbi betejën katastrofale kosovare me citate të Ibrahim Rugovës. Nga Enver Robelli Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e ka zgjedhur Hashim Thaçin president. …

Më shumë

Historia e panjohur e Isa Boletinit

Historia e panjohur e Isa Boletinit… Të fshehtat e të pathënat e saj, betejat e dokumentuara dhe ato më pak të njohura. Si u ekzekutus në pabesi dhe kush e hartoi planin? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema. Si kurrë më parë zbuloni Isa Boletinin.

Më shumë

Në Përkujtim të Martirëve të Flamurit, 1911

Në fjalorët enciklopedikë të popujve për stinën e bukur të pranverës, gjenden me shumicë tog-fjalët “magjike”: Pranvera e Lirisë, Pranvera e Ringjalljes, Pranvera e Shpresës, Pranvera e Dashnise, Pranvera e Luleve dhe Bukurisë etj. Ndërsa në fjalorin tonë kombëtar ekziston prej kohësh i “strukun” tog-fjalëshi domethânës Pranvera e Flamurit. E …

Më shumë