Home / Histori (page 4)

Histori

Fotot e pabesueshme: Çamëria plot me shqiptarë më 1913-n!

Koleksioni fotografik i Fred Buasonasë (Fred Boissonnas) Çamëria, Shqipëria dhe Kosova në vitin 1913 Frederik Buasona (Frédéric apo Fred Boissonnas, 1858-1946) ishte fotograf zviceran i cili lindi në një familje të njohur fotografësh në Gjenevë. Mbahet mend kryesisht për fotot e hershme artistike të Greqisë. Artin e fotografisë e mësoi …

Më shumë

Isa Boletini, gazetarit anglez Unë kam ngrit krye për hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpërblime për vete. Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia!

Isa Boletini, patrioti shqiptar, armiku i betuar i serbëve dhe grekëve, dhe nesër, nëse është e nevojshme, kundërshtari i pamëshirshëm i një ndërhyrje austro-italiane në vendin e tij,Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar, të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me intervistën …

Më shumë

Monedha epirote të kohës së Mbretit Pirro (Foto)

Nga Aurenc Bebja, Francë – 10 Dhjetor 2016  Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë publikim duhet të citojë burimin  e  informacionit si në vijim – Aurenc Bebja, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania :http://www.darsiani.com/la-gazette/monedha-epirote-te-kohes-se-mbretit-pirro-fotogaleri/

Më shumë