Shëndeti

Roli i vitaminës B12 në organizëm, ushqimet ku gjendet

Vitamina B12 luan një rol shumë kompleks në organizëm. Përveç rolit të saj për energjinë, kjo vitaminë është e dobishme për shumë prej funksioneve nervore. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për arsyet se përse kjo vitaminë është e pazëvendësueshme për shëndetin e trurit. Roli Primar i Vitaminës …

Më shumë

5 probleme shëndetësore që ju pengojnë rënien nga pesha

Njerëzit jo gjithmonë shtojnë peshë vetëm nga ngrënia e ëmbëlsirave, ushqimeve të shpejta dhe mungesa e aktivitetit fizik. Ndonjëherë këtë mund ta shkaktojë dhe ndonjë problem shëndetësor. Më poshtë keni disa prej tyre: Diabeti i tipit II mellitus Në rastin e diabetit të tipit II, ndryshe nga tipi I, pankreasi …

Më shumë

Ja cilat ushqime nuk duhet t’i konsumoni për mëngjes

Përshtati në shqip: Arlinda Rexhmati Me siguri keni dëgjuar se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por edhe pse kjo mund të jetë e vërtetë për disa njerëz, të tjerë mund të ndihen më mirë kur nuk hanë mëngjes. Sidoqoftë, ngrënia e një mëngjesi të pashëndetshëm mund të …

Më shumë

Ushqime që duhet t’i shmangni nëse vuani nga diabeti

Diabeti është një sëmundje kronike që po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën, si në të rritur ashtu dhe tek fëmijët. Diabeti i pakontrolluar ka shumë pasoja serioze, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave, verbërinë dhe komplikacione të tjera. Ngrënia e ushqimeve të gabuara mund të rrisë …

Më shumë

Krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit e deri tek shpallja pandemi nga OBSH-ja vazhdimisht është paralajmëruar që të lani duart dhe të shmangni afërsinë me njerëzit kështu duke ruajtur vetën dhe të tjerët!. Tani është shumë e vështirë që të gjendet dezinfektues në dyqane e barnatore, prandaj ekzistojnë metoda …

Më shumë

VAJI I ULLIRIT ZVOGËLON RREZIKUN E SËMUNDJES SË ARTERIEVE KORONARE

Ka shumë përfitime shëndetësore të ushqimeve që janë pjesë e dietës mesdhetare, të tilla si perime, fruta, peshk dhe vaj ulliri. Ato janë dëshmuar se forcojnë kockat, përmirësojnë shëndetin e trurit dhe zvogëlojnë rrezikun e diabetit, kolesterolit të lartë, sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në tru. Një studim i kohëve …

Më shumë

Ujë të Ngrohtë dhe Mjaltë për Shkrirjen e Dhjamit tek Beli

Kjo kurë e thjeshtë ndiqet me përpikmëri nga miliona njerëz në botë, me qëllim rënien në peshë dhe shkrirjen e dhjamit të tepërt. Por krahas rënies në peshë përfitimet për shëndetin dhe mirëqenien e gjithë organizmit janë të panumërta. Në këtë artikull do të mësoni për përfitimet që do të …

Më shumë

Shkaqet kryesore që e shkaktojnë infraktin

Infrakti nuk shkaktohet vetëm nga akumulimi i kolesterolit në arterie apo me kalimin e viteve, por edhe prej disa rrethanave të tjera. Më poshtë sjellim katër shkaqe të cilat shkaktojnë infarktin. Vapa – Veçanërisht në zonat buzë detit dhe lumit, ku ajri është i rëndë dhe i lagësht e bënë gjakun …

Më shumë