Kulturë

Kulti i gjarpërit te Ilirët

Për ilirët kulti i gjarpërit është qendror. Kadmi dhe Hermonia lindën një djalë të quajtur ilir, menjëherë sa lindi foshnjën mbështolli një gjarpër ktonik, duke i dhënë fuqitë e veta magjike. Në Iliri janë varrosur Kadmi dhe Hermonia. Gjithashtu i quajnë durrahinoi (d.m.th. Kadmin e Harmonian). Kështu thotë dhe Balakri …

Më shumë

Zeusi ishte Pellazg

Në lundrimet e mia me barkën e vogël  nëpër Oqeanin e madh të Pellazgjisë  shpesh rrëmbehem nga valët e mëdha të mohimit , të injorimit dhe të tëhuajsimit të historisë . Nga: Mathieu Aref Fatbardhësisht që në atë det të trazuar dhe i cili si duket i duhet edhe shumë …

Më shumë

Malësia e mban gjallë këngën folklorike burimore me breza

Intervist më këngëtarin nga Malësia z. Jasmin Nikaj i cili tërë karieren e tij që nga fëmijërija ja kushtoi këngës së bukur popullore dhe mbijeton falë zërit të tij kumbues e të pastër. Z. Nikaj përshkruani veten tuaj më pakë fjalë? Z. Nikaj: Jam këngëtar nga Malësia dhe e kultivoi …

Më shumë

Vajtim e mallkim!

Nga Josif Bageri O, Shqypni për ty mejtoj! Për ty, po qajë e vajtoj. Se djemt e tu keq jon da Dhe po vriten vlla me vlla!… Kom me qa Shqypnin e mjer, Se ka gjajt si noj skëter!… Tuj pas kaq shum djem moj non Pse kështu kta të …

Më shumë

I përndjekuri i dashurisë

Poezi nga Dritëro Agolli Unë jam i burgosuri yt,Rroj me prangat që ti më ke vënëPo çudi, as qelia s’më mbyt,Dhe s’më mbyt as dritarja e zënë. Kur ti prangat m’i hodhe në mish,Unë i putha duart e tua.Është rast i pashembullt ta dish,Që xhelatin ta puth a ta dua! …

Më shumë

Fan Noli, figurë e rëndësishme e kulturës shqiptare

Fan Stilian Noli ka qenë poet, përkthyes, prift, politikan, historian, dhe ish kryeministër i Shqipërisë.  Noli ka studiuar në Harvard, për arte, ndërsa ka qenë edhe mësues në Egjipt dhe ka përkthyer në greqisht veprën e Sami Frashërit  “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet”. Është i njohur me kryeveprat …

Më shumë