US President Donald Trump stands on stage after his address to the Israeli American Council National Summit 2019 at the Diplomat Beach Resort in Hollywood, Florida on December 7, 2019. (Photo by MANDEL NGAN / AFP) (Photo by MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

Trump paralajmëron vizitë në Kosovë dhe Serbi

Presidenti amerikan, Donald Trump pas nënshkrimit të marrëveshjeve me Kosovën dhe Serbinë ka paralajmëruar vizitë në të dyja shtetet.

Serbia dhe Kosova me ndërmjetësimin amerikan kanë normalizuar sot lidhjet ekonomike duke nënshkruar marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë.

Gjithashtu, është bërë e ditur se Izraeli e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Presidenti Trump e ka quajtur këtë moment historik.

“Me të vërtetë, është historike”, tha Trump, duke qëndruar përkrah dy udhëheqësve në Zyrën Ovale.

“Unë pres të shkoj në të dy vendet në një të ardhme jo shumë të largët”, citohet të ketë thënë presidenti amerikan.

Shiko poashtu

Konfirmon Trump: Izraeli njeh zyrtarisht Kosovën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se Kosova dhe Izraeli janë pajtuar që …