Thaçi i ashpër me Lajçakun , nuk do të takohet me të

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, të martën do ta vizitojë Kosovën por nuk do të takohet me presidentin e vendit Hashim Thaçi. Këtë e ka konfrimuar vet presidenti Hashim Thaçi në një konfernecë për media pas takimit me kryeministrin Avdullah Hoti. “Unë nuk jam i …

Më shumë

Mediat e huaja tregojnë synimet e Putinit për të marrë Aeroportin e Prishtinës: Britanikët thanë se kjo do niste ‘Luftën e Tretë Botërore’

Në një nga artikujt e Associated Press të ditëve të fundit ishte edhe historia se si Presidenti rus, Vladimir Putin, sugjeroi se ishte figura kryesore në ‘zotërimin’ e aeroportit të Kosovës nga trupat ruse në fund të luftës gjatë vitit 1999, transmeton Gazeta Metro. Presidenti rus Vladimir Putin po sugjeron …

Më shumë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Kopenhagë, reagon MPJD-ja

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës ka dënuar ashpër sulmin vandal ndaj Konsullatës së Republikës së Kosovës në Kopenhagë, Danimarkë. Objekti ku ndodhet Konsullata e Republikës së Kosovës në kryeqytetin danez është sulmuar të hënën, me ç’rast është hedhur, dhe më pas edhe është vjedhur …

Më shumë

Gjergj Kastriot Skënderbeu në botën gjermanike

Epopeja e madhe e Gjergj Kastriot Skënderbeut, përveçse ndikimeve gjeopolitike që pati në rajon ka meritën se solli në vëmendje të Perëndimit sërish Arbërinë, nëpërmjet thirrjeve për ndihmë krijimin e aleancave dhe mobilizimin kulturor, moral dhe fetar ndaj osmanëve që po mundoheshin nëpërmjet pushtimeve të ashpra të asimilonin brenda perandorisë …

Më shumë

Viti 1913: Në male shkatërruan turqit, në fusha malazezët, besimtarët myslimanë faleshin në Kishë, shqiptarët ishin një e me këngë niseshin në luftë…

Në verën e vitit 1913, kur Konferenca e Londrës kishte përfunduar punimet e saja, Aubrey Herbert e vizitoi Shqipërinë. Vizita kishte për qëllim njoftimin e tij me reagimin e shqiptarëve në lidhje me rezultatet e konferencës e cila mori vendime të dëmshme në lidhje me shtrirjen territoriale të shtetit të …

Më shumë