Flamurit

Poezi nga Petro Marko Rilindi madhështore shkaba dykrenore!Rozullitmin çuditi! Në shkëlqimOrizonti shqiptar është’ dhe n’lulzimFara e kopshtit të vjetër, madhështoreTriumfoj prej zgjedhjes s’madhe e shekullore…Engjëlli jetprurës, me mundimFlet, përpiqet e, m’von në mbarin,Liri thërret q’andej prej Vlore!…Agoj… Shkaba u shkund dhe mal mi malMe mall prej Vlore vallen zuri.U tund …

Më shumë

“Të gjitha vendet kanë tradhtarët e tyre të ndyrë”

Faik Konica është një nga personalitetet më në zë të kulturës dhe letërsisë shqiptare. Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, ai me veprën e tij të shumanshme pasuroi dhe ngriti në lartësi të reja fjalën shqipe dhe mendimin letrar shqiptar. Njeri me dituri të madhe, dhe …

Më shumë

Shkollë në kushte shtëpie? – Ja 5 mënyra praktike që fëmijët tuaj të mësojnë, të argëtohen dhe të jenë të shëndetshëm

Familjet në të gjithë botën po përpiqen të kuptojnë se si mund tia dalin mbanë të shkollojnë fëmijët e tyre në kushte shtëpie si pasojë e izolimit të detyruar të shkaktuar nga përhapja e Koronavirusit. Sipas specialistëve ekzistojnë 5 mënyra të thjeshta dhe praktike për të mbajtur fëmijët e angazhuar …

Më shumë

“Bijtë e shqipes nuk merren vesh me bijtë e gjarprit”

Faik Konica është një nga personalitetet më në zë të kulturës dhe letërsisë shqiptare. Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, ai me veprën e tij të shumanshme pasuroi dhe ngriti në lartësi të reja fjalën shqipe dhe mendimin letrar shqiptar.  Njeri me dituri të madhe, dhe …

Më shumë

Nënë Tereza: UNË GJITHMONË E KAM NË ZEMËR SHQIPËRINË!

E çuditshme! Një humaniste, lauerate e çmimit “Nobel” bashkëbisedon me një udhëheqës komunist, e për më tepër me pasuesin e një diktatori të egër që kish përndjekur e luftuar njerëzit si ajo, me të njëjtën qasje për jetën dhe me të njëjtën dashuri për Zotin. Drejtuesi i popullit për të …

Më shumë

Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronin de Radës?

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare në shekullin e XIX është një figurë qendrore e kombit shqiptar. Është një personalitet dhe funksionar i perandorisë osmane, por njëkohësisht përparimtar me ide perëndimore bashkëkohore që mendonte për një Shqipëri të pavarur si komb-shtet. …

Më shumë

Lufta e himarjotëve kundër sulltanit

Në vitin 1537, sultan Sulejmani Ligjvënësi(Kanuniu) u përgatit të realizonte ëndrrën e vjetër të lënë përgjysmë nga pasardhësit e vet, pushtimin e Italisë. Në krye të një ushtrie të madhe, në verën e atij viti kaloi nëpër Shkup, Strugë e Elbasan, ku zhvilloi edhe një gjueti të këndshme, kaloi lumen …

Më shumë

Themistokli Germenji, patriot i madh i Shqipërisë

Themistoli Gërmenji, një nga patriotët më të mëdhenj të Shqipërisë dhe të qytetit të Korçës që njihet ndryshe me shumë epitete, për bukurinë, kulturën dhe historinë e saj të pasur. Ai është një nga patriotet më veprimtarë të rilindjes kombëtare, i cili luftoi me të gjitha mënyrat për lirinë e …

Më shumë