Lushtaku paralajmëron rikthimin në krye të Komunës së Skenderajt

Ish-kryetari i Komunës së Skenderajt, njëherësh edhe anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku ka paralajmëruar se do të rikthehet përsëri në krye të komunës së Skenderajt, transmeton Gazeta Metro. Kështu ka njoftuar ai përmes intervistës së dhënë në “Personale” të RTV Dukagjini ku tha se pozitën e kryetarin …

Më shumë

Kastriot Berissa: “Vetëm pas rikthimit në identitet, kombi Arbëror i Gjergj Kastriotit dhe Adem Jasharit mund të mendoj për hapin e ligjshëm të çlirimit përfundimtar të trojeve dhe bashkimin e territorit juridik të Shqipërisë së 28 Nëntorit 1912.”

“Përmes asimilimit dhe shkombëtarizimit i kemi humbur 10 Shqipëri, prandaj që ta ruajmë kompaktësinë territoriale të Shqipërisë juridike dhe për të rikthyer Shqipërinë historike, atëherë parësore është ruajtja e identitetit kombëtar, rikthimi në origjinën Arbërorë dhe largimi i ndikimit kulturor të importuar nga vende e kultura të huaja. Vetëm atëherë …

Më shumë

Ugljanin përsëri kërkon status special për Sanxhakun

Presidenti i Partisë së Aksionit Demokratik të Sanxhakut Sulejman Ugljanin sot në Tutin në kuadër të aktiviteteve parazgjedhore në takim me anëtarët e partisë ka prezantuar platformën , që parashikon decentralizimin e Serbisë dhe “statusin special për Sanxhakun”, shkruan “Politika”. “Duam që të gatshëm të presim anëtarësimin e plotë në …

Më shumë

Serbia, shteti agresor, i preu marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë të nesërmen e 24 marsit 1999, Shqipëria nuk i preu ato me Serbinë?!

Nuk di si do ta shpjegojnë historianët tanë në tekstet e tyre faktin e dhimbshëm që në kohën e agresionit të përgjakshëm serb në Kosovë në vitet 1998-1999, të spastrimit etnik të Kosovës, të vrasjes së mbi 15 mijë shqiptarëve dhe përdhunimit të mijra grave dhe motrave shqiptare, të rrëmbimit …

Më shumë

Publikohet raporti Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

UNDP ka publikuar sot sondazhin raportit “Pulsi Publik” mbi aspektin e kënaqshmërisë së qytetarëve të Kosovës që kanë për punën e liderëve politik të vendit. Ky raport, kësaj radhe, si pasojë e pandemisë, është realizuar përmes intervistave telefonike me gjithsej 1306 qytetarë. Në raport prin kryetarja e Kuvendit të Kosovës, …

Më shumë

Magjike gjuha shqipe: PLISI – ETIMOLOGJI 

Aleksander Hasanas Dihet e njihet nga të gjithë se kjo lloje Kësule prodhohet krejtësisht duke përpunuar leshin e bardhë të deles. Pra është e kuptueshme se vet emri “Pilis” do të thotë; “prej leshi” dhe në gjuhën e vjetër shqipe e cila ende rruhet nëpërmjet dialektit të bukur Geg ashtu …

Më shumë