Fjala e Rugovës para varrit të Fehmi Aganit

Dje u mbushen dy dekada nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit nga forcat kriminele serbe. Figura e Aganit la gjurmë të pashlyeshme në historinë e pavarësisë së Kosovës, fushën e arsimit dhe mendimit shkencor. Njëri nga shtatë vëllezërit Geci, …

Më shumë

Ivica Daçiç “non grata” në Prishtinë

Kryediplomati serb, Ivica Daçiç, do të shpallet persona non-grata në Prishtinë pas përligjjes së mizorive të ushtrisë serbe në Kosovë në fundvitet 90. Shkas u bë një intervistë e fundit e tij, ku ai tentoi të justifikojë masakrën e 30 të miturve dhe të moshuarve në fshatin Reçak 20 vite …

Më shumë

Gjergj Kastrioti do të vjen më në fund edhe në Prizren

Më 28 Nëntor të këtij viti, në datën që përkon me disa ngjarje madhore të historisë kombëtare, kryeqyteti historik i Kosovës, Prizreni pritet ta ketë edhe Monumentin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Marrëveshja për realizmin e projektit është nënshkruar nga Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Administratës dhe Shoqata e intelektualëve shqiptarë …

Më shumë

Ramush Haradinaj, befason Arbreshët me këndim

Ramush Haradinaj s’e ka problem fare të këndojë. Kryeministri i Kosovës që njihet për thjeshtëtinë e tij, kësaj radhe ka dëfryer Arbëreshët e Italisë që po qëndrojnë për vizitë në Kosovë. Pa pikë emocioni, Haradinaj këndon me një version tjetër para qindra të pranishmëve. Për këtë, mori edhe duartrokitje.

Më shumë